Resources

Polecamy filmy


 

Na stronie tej polecamy filmy, które w sposób prawdziwy pokazują tematykę duchów. Niestety nie jest takich pozycji wiele. Większość filmów o tej tematyce posiada bowiem fabułę opartą na fantazjach autora, która ma wzbudzać w widzach sensację, lęk itp.

Wielu zapewne widziało już niektóre z poniżej wyszczególnionych filmów. Warto jednak obejrzeć je jeszcze raz i zwrócić uwagę na to, jak pokazują tematykę duchów.

 

 1. "Ostatni znak" (ang. "The last sign"), 2005. Obsada: Andie MacDowell, Tim Roth. Wdowa nękana jest przez ducha męża, który usilnie i na wiele sposobów stara się z nią skontaktować. Przerażona Kathy (Andie MacDowell) stara się początkowo ignorować te próby, co zaostrza całą sytuację. Bardzo prawdziwy film ukazujący paletę emocji powstałą po śmierci bliskich. Ukazuje też kluczową rolę przebaczenia dla duchów oraz ludzi.

 2. Amerykańska produkcja "Uwierz w ducha" (ang. "Ghost"), 1990. Obsada: Patrick Swayze, Demi Moor, Whoopi Goldberg. Film opisuje przygody niespodziewanie zmarłego bohatera wiodącego przez pewien czas żywot ducha. Film pokazuje egzystencję po "śmierci" nagle zmarłej osoby. Warto zaobserwować na nim, jak będziemy po "śmierci" postrzegali siebie i otoczenie, przed jakimi wyborami zostaniemy postawieni itp.

 3. Następny film amerykański "Szósty zmysł" (ang. "The sixth sense"), 1999. Obsada: Bruce Willis, Haley Joel Osment. Film opowiada historię kilkuletniego chłopca, u którego już w dzieciństwie uruchomił się "szósty zmysł", czyli czakram trzeciego oka umożliwiający mu widzenie duchów. Świetna pozycja, bardzo prawdziwie przekazująca fakty. Chłopiec widzi świat duchów, nie mogąc się jednocześnie z nikim tą wiedzą podzielić w obawie, że przestraszy otoczenie lub zostanie uznany za szaleńca.

 4. "Piękny umysł" (ang. "A Beautiful Mind"), USA 2001. Obsada: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly. To film oparty na faktach autentycznych, opisujący historię genialnego naukowca, laureata nagrody Nobla, a zarazem schizofrenika Johna Forbesa Nasha, nawiedzonego przez duchy. Nash bierze duchy, które go opętały za rzeczywistość i podpada w coraz większe kłopoty i wynikające z nich cierpienie, które dobiegają końca dopiero w momencie, gdy postanawia on raz na zawsze rozstać się z duchami.

 5. "Między piekłem a niebem" (ang. "What dreams may come"), USA 1998. Obsada: Robin Williams, Annabella Sciorra. Obraz pokazuje losy głównego bohatera ginącego w tragicznym wypadku oraz jego przygody po "śmierci" odgrywające się między innymi w świecie duchów. Bardzo wartościowa pozycja w bardzo przejrzysty i prawdziwy sposób pokazująca "życie po śmierci".

 6. "Inni" (ang. "The Others"), USA 2001. Obsada: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Christopher Eccleston. Film opisuje historię matki z trójką dzieci, która zamieszkuje w domu nawiedzonym przez duchy. Doskonały film. Nie będę omawiał go bliżej, gdyż nie chcę zdradzić bardzo zaskakującego zakończenia.

 7. "Zabłąkane dusze" (ang. "Restless spirits"), Kanada 1999. Obsada: Juliana Wimbles, Lothaire Bluteau. Film czasami wyświetlany przez kanał "Hallmark". Opisuje on przygody dwóch pilotów z lat 20-tych, którzy zginęli w katastrofie samolotu i nie uświadomili sobie tego, że już nie żyją. Codziennie powtarzają i przeżywają chwilę swojej śmierci. Dopiero spotkanie z dziewczynką, która ma dar widzenia duchów naprowadza ich na zrozumienie tego, co naprawdę wydarzyło się ponad pół wieku temu.

 8. "W obronie życia" (ang. "Defending your life"), USA 1991. Obsada: Meryl Streep, Albert Brooks. Doskonały film opisujący losy mężczyzny, który po "śmierci" dostaje się do przepięknego miasteczka zamieszkałego przez ludzi, którzy "umarli" i przechodzą przez proces "weryfikacji", mającej odpowiedzieć na pytanie, czy muszą ponownie wrócić do Ziemskiej Szkoły, czy dojrzali już do tego, aby dalsze życie prowadzić w "Niebie". Zabawna komedia oparta jednak na prawdzie z obsadą wspaniałej aktorki Meryl Streep.

 9. "Jak w niebie" (ang. "Just Like Heaven"), USA 2005. Obsada: Elizabeth Masterson, Mark Abbott. David (Mark Abbott) zaczyna widywać w swoim mieszkaniu ducha wcześniejszej właścicielki. Oboje są przerażeni faktem, że znajdują obcych w swoim własnym mieszkaniu. Komedia romantyczna, która jednak w bardzo prawdziwy sposób opisuje życie "po tamtej stronie".

 10. "Charlie St. Cloud" (ang. "Charlie St. Cloud"), USA 2010. Obsada: Zac Efron, Kim Basinger. Film opisujący historię głównego bohatera, cierpiącego po fizycznej stracie brata odwiedzającego go jednak w ciele astralnym. Film zawiera również romantyczną opowieść o związku głównego bohatera z dziewczyną, która ulega ciężkiemu wypadkowi i kontaktuje się z nim w ciele duchowym. Ciekawa i bardzo prawdziwa opowieść o życiu po śmierci i kontaktach żywych ze zmarłymi. 

 11. "Miłość bez końca" (ang. "Endless"), USA 2020. Obsada: Alexandra Shipp, Nicholas Hamilton. Poruszająca opowieść o parze młodych kochanków, która zostaje rozdzielona przez tragiczny wypadek. Na skutek miłosnej więzi dziewczyna znajduje sposób, by skontaktować się z duszą Chrisa w efekcie czego zaczyna przejmować cechy jego osobowości. Słabną również jej życiowe siły. Bardzo interesujący scenariusz przedstawiający prawdziwe zależności panujące po odejściu duszy z fizyczności oraz konsekwencje kontaktów między żywymi i umarłymi.